Państwa w których hazard jest nielegalny

Janusz Mizerak
27 maja, 2020
18 Views

Hazard, podobnie jak działalność kasyn są dość kontrowersyjną kwestią. Z tego względu istnieje wiele krajów, gdzie hazard nie jest dozwolony. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje on w ogóle. W wielu miejscach bowiem można znaleźć tak zwaną szarą strefę, w której kasyna działają na granicy prawa. Co więcej, rozwój technologii i rosnąca popularność kasyn internetowych sprawiają, że kontrola państw nad tym, czy ich mieszkańcy mają dostęp do hazardu, jest tym bardziej utrudniona.

Biorąc pod uwagę, że hazard online jest obecnie najpopularniejszą formą tej rozrywki, zobaczmy, jak przedstawia się kwestia legalności kasyn internetowych na świecie. Kraje, w których tego rodzaju kasyna są całkowicie zabronione, zostały pokazane na poniższej mapie w kolorze fioletowym.

LEGALNOŚĆ PRAWNA KASYN INTERNOWYCH DLA OPERATORÓW

Źródło: https://slotegrator.pro/gambling_blog/where-online-gambling-is-legal.html

Jak widać, hazard online zakazany jest w większości krajów azjatyckich, niektórych krajach Afryki oraz – co zaskakujące – również w Stanach Zjednoczonych. Przyglądając się jednak bliżej normom prawnym, jakie USA posiada w tym zakresie, okazuje się, że zakaz dotyczy tylko operatorów, a nie samych graczy. Tak więc stawianie zakładów w kasynach internetowych nie jest w Stanach Zjednoczonych karane, jeśli oczywiście strona internetowa danego kasyna NIE znajduje się na terenie kraju.

Hazard a religia

Przyglądając się dokładnie powyżej przedstawionej mapie, można zauważyć, że hazard zakazany jest w większości krajów muzułmańskich. Związane jest to oczywiście z religią islamską: Koran zabrania wyznawcom Mahometa zajmować się hazardem.

Niemniej jednak istnieją kraje, gdzie mimo predominującego islamu zezwala się na działalność kasyn. Z drugiej strony, w wielu częściach świata to właśnie muzułmanie stanowią grupę docelową istniejących tam kasyn (np. Londyn).

Poniżej przedstawiamy mapę wyjaśniającą dokładną sytuację hazardu w poszczególnych krajach MENA (Środkowego Wschodu i Północnej Afryki).

Źródło: https://ggbmagazine.com/article/gambling-in-the-muslim-world/

Jak widać, wśród krajów, które zabraniają hazardu znajdują się Izrael, Arabia Saudyjska, Syria, Oman, Jemen, Katar, Kuweit, Bahrain, Libia, Algieria i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Kraje, w których dawniej hazard był dozwolony, ale teraz już nie to Iran, Irak i Turcja, oraz niewielkie Terytorium Palestyńskie. Jordania jest jedynym krajem, w którym hazard jest obecnie zabroniony, ale bierze się pod uwagę jego legalizację w przyszłości.

Author Janusz Mizerak